Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Rozwój emocjonalny » Uczenie się jest jak jedzenieUczenie się jest jak jedzenie

Abyśmy mogli dobrze zrozumieć Indywidualne Wzorce Myślenia (IWM) musimy przez moment przyjrzeć się bliżej, w jaki sposób mózg nasz przyswaja informacje. Dzieje się to na trzech poziomach – stanach świadomości: świadomym (Ś), podświadomym (P) i nieświadomym (N). Proces przyswajania informacji jest w swej istocie bardzo podobny do jedzenia, np. kanapki. Celem jedzenia jest nie tylko zaspokojenie łaknienia, ale przede wszystkim dostarczenie do organizmu energii, budulca, witamin czy minerałów. Tak więc, jedzenie nie kończy się, kiedy pogryziemy kanapkę i ją połkniemy. Wręcz przeciwnie, wtedy dopiero zaczyna się piękny i złożony proces przyswajania kanapki przez ciało. Z informacjami jest tak samo.

Świadomość (Ś) to usta mózgu. To stan, w którym rejestrujemy informację, „czujemy jej smak”, ale nie wiemy jeszcze, jaką ma ona dla nas wartość. Kiedy dziecko jest w stanie świadomym, jest skoncentrowane, pobudzone i pełne energii. Poziom podświadomy (P) jest swoistym żołądkiem mózgu. I tak jak żołądek mieli, rozdrabnia i rozkłada na czynniki pierwsze kanapkę, tak nasz mózg na poziomie podświadomym dokonuje analizy i rozumienia informacji. To tutaj pojawią się emocje i uczucia związane z informacją. Następuje jej indywidualne skojarzenie. To na tym poziomie dokonuje się uczenie. Nie jest to proces do końca świadomy. Ile razy będąc jeszcze uczennicą, kładłaś się z poczuciem, że nic nie umiesz na jutrzejszy sprawdzian, a na następnego dnia niespodziewanie dostawałaś piątkę? Nasz niezwykle inteligentny mózg uczy się, chociaż niekoniecznie wtedy, kiedy my myślimy, że się uczymy.

Poziom nieświadomy (N) – są to jelita naszego umysłu. To właśnie tu, na tym najgłębszym poziomie, informacje nabierają nowych znaczeń, są źródłem natchnień i niekonwencjonalnych rozwiązań. Tak jak z jelit do krwi a z krwi do każdej komórki dociera „budulec” z kanapki, tak na tym poziomie dokonuje się wbudowanie informacji w nasze jestestwo. Dziecko, które znajduje się w danym momencie w stanie nieświadomym, jest jakby nieobecne – „wyłączone”. Ale przyszłość naszego dziecka będzie zależała od tego, na ile będzie ono umiało korzystać z tego potężnego potencjału, który tkwi w nieświadomości. Wszystkie niekonwencjonalne pomysły na biznes czy rozwiązania naukowe powstają właśnie na tym poziomie. Przykładem jest Einstein, Edison, Kartezjusz i każdy, kto w sposób znaczący popchnął ludzkość do przodu. Dla nas jako rodziców najważniejsze jest, że KAŻDE DZIECKO TO MA.Biuletyn Akademii Nauki - www.akademianauki.pl
Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox