Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Rozwój emocjonalny » Fazy Rozwoju EmocjonalnegoDobrze rozwinięty umysł, pasja do nauki i umiejętność praktycznego wykorzystania wiedzy to nowe klucze do przyszłości. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.
PRZYSŁOWIE LUDOWE


Fazy Rozwoju Emocjonalnego

Wszystko w naturze ma swój zapis. Skorupa żółwia pokazuje nam, jakie "przygody" miał on w trakcie swojego życia. Jeśli zetniemy drzewo, to układ słojów poinformuje nas, jakie były kolejne lata jego życia. Również i my nosimy w sobie takie zapisy. Nasze ciało i nasza osobowość kształtują się zgodnie z przeżyciami i doświadczeniami, które mieliśmy w dzieciństwie. Dr Richard Mayer, twórca somatoanalizy i coachingu odkrył, że każdy człowiek przechodzi przez tzw. Fazy Życia (Rozwoju). Mayer wyróżnił 6 faz, z których pierwsze trzy przechodzimy w dzieciństwie i w okresie młodości. Kolejne trzy realizujemy w życiu dorosłym. Każda z faz rozwoju niesie nam specyficzne przeżycia i kształtuje matryce (postawy), które nieświadomie odtwarzamy w dorosłym życiu. I faza naszego życia (rozwoju) trwała mniej więcej do 18 miesiąca życia. Podczas tej fazy budowaliśmy MATRYCĘ PEŁNI PIERWOTNEJ. Był to czas, kiedy byliśmy jeszcze w łonie matki a po urodzeniu w tzw. "gnieździe piersiowo-łokciowym". Na tym etapie powinniśmy doświadczyć absolutnej radości istnienia. Właśnie w tym okresie mieliśmy "nauczyć się", że świat jest w porządku a życie jest bezpieczne. To właśnie w tej fazie kształtowaliśmy jedną z ważniejszych życiowych postaw, że Ja mam wszystko, czego potrzebuję, wystarczy tylko chcieć. II faza kończy się między trzecim a czwartym rokiem życia. Podczas tej fazy budowaliśmy MATRYCĘ UCZUCIOWĄ.

To właśnie ta matryca odgrywa dziś kluczowe znaczenie w naszych związkach intymnych i relacjach z innymi ludźmi. II faza to czas, kiedy przestają nam wystarczać do życia suche pieluszki i ciepłe mleczko. W tym okresie naszego rozwoju najważniejsze jest dla nas doświadczanie bezwarunkowej miłości. Kochamy i chcemy być kochani. To właśnie wtedy dzieci euforycznie wypowiadają się o świecie i o ludziach. Kocham to bardzo często wypowiadane słowo. W tym czasie kochamy rodziców bez żadnych warunków, "mimo wszystko". W tym okresie mieliśmy nauczyć się, że jestem w porządku, taki jaki jestem, zawsze jestem kochany bo jestem, oraz nic nie muszę robić, żeby być kochanym. Jeśli jesteś osobą uczącą się, lub studiujesz, oznacza to, że jesteś teraz w III fazie rozwoju i budujesz teraz MATRYCĘ SOCJALIZACJI.

Proces ten rozpoczął się już w przedszkolu, a skończy się wraz z momentem ukończenia studiów. W tym czasie, na bazie poprzednich doświadczeń, budujemy przekonanie (postawę), że w każdym momencie i w każdej sytuacji dam sobie radę oraz, że nie muszę walczyć, by wygrać. Jeśli poprzednie matryce zostały prawidłowo ukształtowane, to w tym czasie budujemy zdrową (nie narcystyczną) postawę pewności siebie. Ta właśnie postawa będzie kluczowa w IV fazie życia, kiedy będziemy realizować się już w tzw. "dorosłym życiu". Niezależnie od tego, w której fazie jesteś, to najważniejszą teraz rzeczą dla Ciebie jest zrozumienie, że poszczególne fazy mają na siebie olbrzymi wpływ. Jeśli sukcesy na polu nauki, relacji i związków, czy w sferze finansowej przychodzą Ci z trudnością, przeżywasz przy tym dużo napięć i stresów, oznacza to, że masz do "przerobienia" lekcje jeszcze z I i II matrycy. Trudno jest zbudować zdrowe poczucie pewności siebie, jeśli nie jesteśmy głęboko przekonani o tym, że jesteśmy w porządku tacy, jacy jesteśmy. Dlatego ważne jest, żebyśmy wyrównali "deficyty" z matrycy I i uwierzyli, że przyszliśmy na ten świat wyposażeni we wszystkie talenty, zdolności i możliwości, jakie są nam potrzebne, aby twórczo realizować się w życiu. Wtedy, w sposób naturalny, rodzi się postawa, że ja jestem w porządku taki, jaki jestem (II faza), co jest podstawą zdrowej pewności siebie i poczucia, że poradzę sobie w każdej sytuacji (III faza).

Mając tak zbudowane matryce, możemy śmiało wytyczać nasze cele i realizować je ze swobodą. Możemy twórczo realizować się w życiu i czerpać zadowolenie z relacji z innymi ludźmi. Studenci opisani we wstępie, nie osiągnęli wymarzonego sukcesu, gdyż nie "odrobili lekcji" i nie przebudowali matryc z dzieciństwa. Zaniedbali coś, co w 80% przyczynia się do osiągnięcia życiowego sukcesu. To coś, to ROZWÓJ OSOBISTY CZŁOWIEKA.

Biuletyn nr 2, Akademia Nauki, listopad 2005
www.akademianauki.pl
Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox