Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Przedszkole i szkoła » Dojrzałość przedszkolnaDojrzałość przedszkolna

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to niezwykle ważny moment w życiu dziecka, czas nowości. Wokół niego pojawią się nowe osoby, będzie spędzać czas w nowym miejscu, pozna zasady obowiązujące w przedszkolu.

Rodzice i nauczyciele mają wobec 3-latka konkretne oczekiwania — najogólniej mówiąc: wymagamy od dziecka pewnej dojrzałości, dzięki której będzie ono w stanie z powodzeniem rozpocząć przygodę z przedszkolem.

Mówiąc o dojrzałości przedszkolnej bierzemy pod uwagę sferę rozwoju poznawczego, ruchowego, emocjonalnego i społecznego. Istotne jest, aby rozwój wymienionych sfer przebiegał harmonijnie i adekwatnie do wieku kalendarzowego dziecka. Przyjrzyjmy się: czy nasz 3-latek jest gotowy do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej?

Przede wszystkim musi być na tyle zrównoważony emocjonalnie, aby zaakceptować zmianę w swoim życiu. Spróbujmy odpowiedzieć na kilka pytań:

- Czy dziecko jest gotowe zaakceptować kilkugodzinny pobyt w nowym miejscu, będąc poza zasięgiem bezpośredniej opieki rodziców?
- w jaki sposób adaptuje się do nowych warunków?
- Czy potrafi współdziałać z dorosłymi i rówieśnikami?
- Czy stosuje się do ustalonych reguł?
- Czy potrafi skoncentrować się przez pewien czas na jednym zadaniu i wykonać je do końca?
- Jak odnajduje się w grupie rówieśników?

Ważne jest, by malec był na tyle samodzielny, aby radzić sobie z codziennymi czynnościami, jak jedzenie, mycie rąk i buzi, korzystanie z toalety, ubieranie i rozbieranie się. Nie są to „umiejętności obowiązkowe” dla najmłodszego przedszkolaka, panie przedszkolanki oczywiście pomagają w ich wykonywaniu. Jednak pamiętajmy, że im dziecko jest bardziej samodzielne, wzrasta jego pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa — nie musi ze wszystkimi sprawami zwracać się o pomoc do pań.

Samodzielność wiąże się nierozerwalnie z rozwojem ruchowym. Przykładowo: dziecko sprawne ruchowo łatwiej poradzi sobie np. ze zdjęciem lub założeniem kapci, butów. Aby odnieść sukces w wykonaniu tego zadania dziecko musi:

- najpierw ustalić, który kapeć jest lewy, a który prawy
Proponuję sprawdzoną metodę, jak się tego nauczyć: przyjrzyjmy się wspólnie z dzieckiem obu kapciom: wyglądają nieco inaczej. Przede wszystkim mają inny kształt, dodatkowo po przeciwnych stronach mają rzepki, aplikacje, itp. Gdy dziecko już zauważy podstawowe różnice, ułóżmy kapcie tak, aby oba „szły w jednym kierunku”. Ponieważ tylko wtedy i nóżki będą mogły iść w tę samą stronę :-) w ciągu dnia jest wiele okazji, aby poćwiczyć nową umiejętność, np. gdy wychodzimy na spacer poprośmy dziecko, aby pomogło mamie i tacie w prawidłowym ustawieniu butów. Korzyści z tego ćwiczenia jest wiele: dziecko uczy się rozróżniania strony lewej i prawej; wzmacnia swoje poczucie wartości; jest dumne z odnoszonego sukcesu; uczy się samodzielności.
- sprawnie włożyć stopę do buta, pomagając sobie rączkami
Na początek nauki sprawmy dziecku takie kapcie i buciki, aby ta czynność była jak najłatwiejsza — wiemy wszyscy, jak szybko maluchy zniechęcają się do trudnych zadań.
- na koniec trzeba jeszcze bucik zapiąć
Oczywiście najłatwiej jest zapiąć rzep, umiejętność sznurowania wymaga większej sprawności manualnej oraz ćwiczeń. Natomiast buciki „wsuwane” są często dosyć wąskie, przez co założenie ich też nie jest proste.

Pamiętajmy, że czynności, które dorośli wykonują automatycznie, są przez dziecko często postrzegane jako trudne i skomplikowane, gdyż dopiero się ich uczą.

Podstawą kontaktów międzyludzkich jest mowa. Odpowiedni poziom rozwoju mowy oraz śmiałość wchodzenia w relacje z innymi ludźmi daje rodzicom pewność, że dziecko na pewno zasygnalizuje nauczycielowi swoje potrzeby i wejdzie w prawidłowe relacje z rówieśnikami.

Czas poprzedzający rozpoczęcie zajęć w przedszkolu powinniśmy wykorzystać, aby pomóc dziecku w nabywaniu nowych ważnych umiejętności. Aktywnie uczestnicząc w przygotowaniach do przedszkola dajemy dziecku szansę na to, by stało się bardziej samodzielne, poczuło się pewniej i bezpieczniej.

Agnieszka Sadowska - www.berek.pl

 

Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox