Strona Główna
        Zdrowie
Ciekawostki zdrowotne

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Ciekawostki zdrowotne » Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennymWiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym

Picie mleka "prosto od krowy" obniża ryzyko alergii i astmy u dzieci - zaobserwował międzynarodowy zespół naukowców. Jak wynika z artykułu na łamach pisma "Clinical and Experimental Allergy", bezpieczniej jest jednak podawać maluchom mleko przegotowane niż surowe.

Do takich wniosków doszli naukowcy amerykańscy i europejscy, którzy przebadali niemal 15 tys. dzieci w wieku od 5 do 13 lat z 5 krajów europejskich (Austrii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii i Szwecji).

Rodzice dzieci wypełniali ankiety na temat diety swoich pociech, m.in. zawartości w niej takich produktów, jak mleko, masło, jogurtu, jaj, owoców i warzyw oraz czy pochodziły one ze sklepu czy z bezpośrednio z gospodarstw rolnych. Zebrano też informacje na temat wzrostu dzieci i ich masy ciała, czy były karmione piersią oraz czy kiedykolwiek występowały u nich lub w ich rodzinie objawy astmy bądź alergii.

Okazało się, że dzieci, które regularnie piły mleko niepasteryzowane, pochodzące bezpośrednio ze wsi, rzadziej cierpiały na katar sienny oraz astmę, niż ich rówieśnicy, którzy pili mleko kupowane w sklepie (czyli takie, które poddano procedurom niszczącym bakterie). Dotyczyło to wszystkich dzieci, bez względu na to, czy mieszkały na wsi, czy nie, przy czym najlepiej chronione przed tymi schorzeniami były dzieci, które piły wiejskie mleko od pierwszego roku życia. Żaden z mlecznych przetworów pochodzenia wiejskiego nie miał natomiast wpływu na ryzyko egzemy, czyli alergii skórnych.

Co ciekawe, mleko od krowy skutecznie zapobiegało astmie i alergiom niezależnie od tego, czy serwowano je dzieciom surowe, czy po przegotowaniu. Autorzy pracy nie zalecają jednak podawania dzieciom surowego mleka, gdyż może ono zawierać bakterie wywołujące groźne dla zdrowia zatrucia - np. salmonellę czy enterotoksyczne szczepy Escherichia coli.

Na razie naukowcy nie wiedzą dokładnie, dlaczego niepasteryzowane mleko tak dobrze chroni przed alergiami. Podejrzewają jednak, że wynika to z różnic w ilościach i składzie bakterii, zarówno nieszkodliwych, jak i chorobotwórczych, między mlekiem od krowy i sprzedawanym w sklepie. Ostatnio coraz więcej badań sugeruje, że kontakt z różnorodną florą bakteryjną we wczesnym dzieciństwie, korzystnie wpływa na rozwój układu odporności i może obniżać przyszłe ryzyko alergii.

Źródło: Onet.pl
Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox