Strona Główna
        Zdrowie
Ciekawostki zdrowotne

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Ciekawostki zdrowotne » Telefon komórkowy groźny dla dzieckaTelefon komórkowy groźny dla dziecka

Niezwłocznie trzeba podjąć poważne badania nad wpływem telefonów komórkowych i innych urządzeń bezprzewodowych na dzieci i kobiety w ciąży. Taki postulat wysuwają naukowcy amerykańscy, którzy doradzają władzom federalnym

Niektóre studia na temat wpływu telefonów komórkowych na zdrowie młodych ludzi wskazują na wyraźny związek pomiędzy częstym i długotrwałym telefonowaniem a nowotworami mózgu. Jednak większość ludzi takiego związku nie dostrzega.

Ponieważ telefony bezprzewodowe i inne urządzenia korzystające z łączności za pomocą fal radiowych stają się coraz powszechniej używane przez młodzież, wiedza o tym, czy są szkodliwe, czy też nie, jest niezbędna.

Władze federalne zaniepokojone

Badania przeprowadzone w 2006 roku w Wielkiej Brytanii pokazały, że 87 proc. dzieci w wieku 11 – 16 lat posiada telefony komórkowe, a 40 proc. spośród nich spędza przynajmniej 15 minut dziennie, rozmawiając przez telefon komórkowy. Według tych samych badań jedna czwarta telefonów komórkowych na świecie używana jest przez dzieci.

Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) poprosiła Radę Badań Naukowych o określenie kierunków przyszłych badań. Rada zaś, która jest ciałem doradczym Kongresu i rządu federalnego w dziedzinie badań naukowych, poprosiła o opinię kilkudziesięciu ekspertów: inżynierów, biologów, lekarzy. Na jej podstawie sporządziła raport, który właśnie został podany do wiadomości publicznej w USA.

Dzieci są szczególnie narażone na działanie fal radiowych, ponieważ ich mózg jest jeszcze w trakcie rozwoju

Raport zwraca uwagę, że większość dotychczasowych badań brała pod uwagę krótkotrwałe skutki oddziaływania fal o częstotliwościach radiowych. Osobnych, wielokierunkowych studiów wymaga badanie oddziaływania fal radiowych na organizm młodego człowieka w dłuższej perspektywie czasowej. „Pomiar natężenia fal radiowych, jakie oddziałują na młodzież czy dzieci, kobiety w ciąży i płody w łonie matki, wysyłanych przez osobiste urządzenia bezprzewodowe oraz anteny w miejscach publicznych, pozwoli ustalić poziom ewentualnego zagrożenia zdrowia w tych populacjach” – czytamy w raporcie.

„Chociaż nie wiadomo, czy dzieci są podatne na oddziaływanie fal elektromagnetycznych, ich działanie może nieść ze sobą ryzyko, ponieważ są to organizmy rozwijające się”.

Raport zwraca uwagę, że dzisiejsze dzieci będą o wiele dłużej narażone na działanie fal niż dorośli, ponieważ masowe używanie telefonów komórkowych stało się powszechne już od najmłodszych lat. Raport postuluje też przebadanie rozmaitych typów anten stosowanych w urządzeniach i ich wpływu na różne partie ciała młodych ludzi.

Małe urządzenia,wielka niewiadoma

Chodzi tutaj nie tylko o anteny w telefonach komórkowych, z których większość jest dziś wbudowana wewnątrz aparatów, ale także o anteny w laptopach, palmtopach i innych urządzeniach przenośnych, dysponujących bezprzewodowym dostępem do Internetu.

Anteny tych urządzeń mogą oddziaływać na inne partie ciała młodych ludzi. A przecież miliony takich urządzeń są w posiadaniu osób kilkunastoletnich.

Choć raport postulujący gruntowne badania pojawił się dopiero teraz, szkodliwy wpływ komórek na zdrowie jest sygnalizowany już od kilkunastu lat, a konkretnie od momentu, kiedy pojawiła się telefonia komórkowa. Specjaliści podkreślają, że dzieci są szczególnie narażone na niekorzystne zmiany, ponieważ ich mózg oraz inne organy są w trakcie rozwoju. Wzorem Stanów Zjednoczonych tego typu kompleksowe badania prowadzone będą także w innych krajach.

Ważne dla rodziców:

Młodzi ryzykują bardziej niż dorośli

Dzieci narażone są bardziej niż dorośli na szkodliwe działanie fal radiowych, ponieważ fale te łatwiej przenikają przez młode tkanki. Specjaliści podkreślają szczególne ryzyko zachorowania dzieci na nowotwory. Mogą zaatakować mózg, ucho lub oko, a choroba może się ujawnić dopiero po wielu latach.

– Wystawianie z własnej woli mózgu na działanie fal radiowych emitowanych przez telefon komórkowy to największy eksperyment biologiczny w dziejach – uważa profesor Leif G. Salford z Uniwersytetu Lund w Szwecji, i w swej opinii nie jest odosobniony.

Dzieci są szczególnie narażone na zmiany, ponieważ np. mózg czy inne organy są w trakcie rozwoju. Układ ochronny organizmu nie jest jeszcze wykształcony, pełnej zdolności do ochrony organizm nabiera dopiero po 20. roku życia. W rosnących komórkach ciała może dochodzić do zmian genetycznych, ich obumierania i rozwoju nowotworów.

Krzysztof Urbański

Źródło:Rzeczpospolita

Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox