Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Pomnażanie intelektu » Telewizja, książka czy audycja w radiu?Telewizja, książka czy audycja w radiu?

Chyba każde dziecko uwielbia bajki i inne ciekawe historyjki. Są one bardzo pomocne w rozwoju najmłodszych. Książka, telewizja czy może audycja w radiu, które z tych rzeczy jest najbardziej korzystne dla naszej pociechy? Co powinno się ograniczać? Na co zwracać uwagę? Na to postara się znaleźć odpowiedź pedagog specjalny, pracująca w szkole podstawowej z oddziałami integracyjnymi, Joanna Polanek.

Magdalena Waloszek: Książka, telewizja, słuchowisko radiowe, jaka forma przekazu najbardziej rozwija wyobraźnię dziecka i dlaczego?

Joanna Polanek: Nie mam najmniejszych wątpliwości, że to właśnie książka najbardziej rozwija dziecięcą wyobraźnię. Jednym w wielu argumentów przemawiających za tym jest to, że poprzez swój baśniowy charakter przenosi małego czytelnika w świat marzeń, a tym samym przyczynia się do rozwoju jego wyobraźni. Dobra książka umożliwia dziecku nie tylko rozwój wyobraźni, ale również wzbogaca jego słownictwo i poprawia umiejętność czytania.

M.W.: Jakie oprócz rozwoju wyobraźni korzyści wynikają z czytania książek?

J.P.: Korzyści z czytania książek jest wiele. Dla mnie to odskocznia dnia codziennego, poznawanie i poszerzanie słownictwa.


Fot.: Archiwum

Czytanie książek przyczynia się również do zmniejszenia kłopotów z naszą polską ortografią. Rozbudza nie tylko dziecięcą wyobraźnie, ale również marzenia. Przypominają mi się słowa Walta Disney’a: Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać. Niech te słowa staną się wskazówką i argumentem dla tych, którzy bibliotekę omijają z daleka. Nie ma nic lepszego niż książka, gdy chcemy zachęcać swój mózg do ciągłego myślenia, a tym samym rozwoju. Inspirująca lektura to najlepszy przyjaciel człowieka, nie wyśmieje, nie zdradzi, a uczy wiele.


M.W.: Czy rodzice powinni czytać swoim pociechom?

J.P.: Bardzo ważne jest czytanie z małym dzieckiem wspólnie ulubionych bajek, gdyż to pomaga nawiązać właściwe relacje dziecka z matką. Ponadto daje poczucie bezpieczeństwa, które jest niezwykle istotne. Kiedy rodzic prosi mnie o pomoc, gdyż nie wie, jak poradzić sobie z zalęknionym, niespokojnym dzieckiem, proponuję wówczas wspólne czytanie przed snem bajki, opowiadania, krótką rozmowę. Wiem, że to pomaga i dziecko czuje się coraz lepiej, radzi sobie z problemami dnia codziennego. To właśnie magia książki.

M.W.: A co z bajkami czytanymi przez aktorów, które można posłuchać w radiu?

J.P.: Uważam, że jeśli dobierze się właściwe treści przekazywane bez bajkowe postacie to dziecko może wiele zapamiętać z wysłuchanej audycji. Myślę, że najlepiej spełniają swoją edukacyjną rolę przy nauce języka. Od dawna wiadomo, że dzieci bardzo szybko uczą się języków przy słuchaniu nagrań i to należałoby wykorzystać w jak największym stopniu.

M.W.: Czy audycje radiowe dla dzieci mają przed sobą przyszłość?

J.P.: Myślę, że audycje radiowe dla dzieci mają przed sobą przyszłość. Powinny one zastąpić przynajmniej w 50% wykorzystywany przez dzieci wolny czas, który przeznaczają na gry komputerowe. Można wiele wynieść z wysłuchanej audycji wówczas, gdy jest ona właściwie przygotowana. Uważam, że przy realizacji słuchowisk radiowych bez względu na temat należy wykorzystywać techniki teatralne i bajkowe. To najszybciej przemówi do dzieci i zachęci je do dalszego słuchania.

M.W.: Czy słuchanie audycji radiowych dla dzieci, czytanie książek pomaga osiągać lepsze wyniki w szkole?

J.P.: Oczywiście, że tak. Nie można zapominać o tym, że nauka dziecka jest najbardziej efektywna wówczas, kiedy sprawia radość. Pamiętajmy, że czytanie książki, czy słuchanie audycji to czynności, które dziecko musi lubić, aby miały one pozytywny wpływ na jego rozwój. Poprzez dostarczanie dziecku różnych bodźców wzrokowych, słuchowych czy dotykowych przyczyniamy się do jego prawidłowego rozwoju, a co za tym idzie również do osiągania lepszych wyników w nauce. Zgadzam się, że książki i audycje radiowe pomagają w osiągnięciu lepszych wyników w nauce. Ale... Jest jednak pewne "ale". Otóż nie można zapomnieć o tym, że należy wybierać dziecku odpowiednie książki i audycje radiowe. Nie wszystkie są przeznaczone dla dzieci i tego należy pilnować. Dobrze, jeżeli rodzice porozmawiają ze swoją pociechą o tym co niedawno przeczytała, usłyszała. Wpłynie to korzystnie na jej rozwój. Dziecko czuje się ważne, docenione i częściej będzie sięgało po książkę, czy też dobrą audycję radiową.

M.W.: A więc dostarczanie różnych bodźców pomoże w szkole?

J. P.: Pobudzajmy swoje pociechy dostarczając im wielu bodźców działających na ich wzrok, słuch, dotyk, a także wyobraźnię. To na pewno umożliwi im lepsze i efektywniejsze uczenie się, a co za tym idzie mniej porażek w szkole i lepsze wyniki w nauce. Na koniec jedna złota myśl: Najcenniejsze w uczeniu się jest pozytywne nastawienie. Szukajmy więc środków, które do tego prowadzą. Dla wielu z nas może to być książka lub wybrana audycja radiowa.

M.W.: A co z bajkami animowanymi? Czy wszystkie mogą oglądać najmłodsi widzowie?

J.P.: Nie zgadzam się z tym, że wszystkie bajki animowane są dobre dla dzieci. Wręcz przeciwnie. Jestem przerażona tym co w dzisiejszych modnych bajkach jest pokazywane najmłodszym. W ówczesnej telewizji można odszukać niewiele bajek właściwych i wskazanych dla dziecka. Treści przekazywane w nich są często brutalne i przerażające. Wzbudzają w dzieciach agresję, przemoc i złość.

M.W.: To znaczy, że rodzice powinni wybierać swoim dzieciom odpowiednie bajki?

J.P.: Zdecydowanie tak, to źle, że rodzice nie wybierają dzieciom bajek. Powinni mieć kontrolę nad tym co ich pociechy oglądają mimo, że są to tylko bajki. Niestety w wielu przypadkach bajki bywają niebezpieczne dla rozwoju niedoświadczonych widzów. Mogą wpłynąć nawet destrukcyjnie i spowodować zagubienie dziecka.

M.W.: Jakie bajki są zatem odpowiednie dla młodego widza?

J.P.: Według mnie bajka powinna wzbudzać radość, a w swej ukrytej treści przekazywać dzieciom wartości takie jak: dobroć, miłość i koleżeństwo. Często zastanawiamy się, dlaczego dzieci nie potrafią we właściwy sposób nawiązywać kontaktów rówieśniczych. Być może dlatego, że czerpią z bajek złe wzorce zachowań. Pomóżmy dzieciom i nie pozwalajmy im na oglądanie wszystkich bajek!


Źródło: Urwis.pl


Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox