Strona Główna
        Artykuły
Pomnażanie intelektu
Rozwój emocjonalny
Rozwój psycho-fizyczny
Otaczajacy swiat
Czytanie
Nauka języków obcych
Wychowanie
Przedszkole i szkoła
Komputer i dziecko
Telewizja i dziecko
Muzyka a rozwój
Nie zawsze jesteśmy tego świadomi
Wpływ masmediów na dziecko
Relacje między kobietą a mężczyzną rzutujące na dziecko

    Email:
    Hasło:Zarejestruj sie!

Zapomniałeś hasła?

Czytanie » Czytanie od kołyskiNie ma czegoś takiego jak kłopoty z czytaniem. Są natomiast kłopoty z nauczycielami i szkołami.
HERBERT KOHL

Czytanie od kołyski


Kluczem do wiedzy i sprawności intelektualnej jest czytanie. Dziecko, które dobrze czyta, ma większą wiedzę i lepiej radzi sobie w szkole. Dziecko takie jest bardziej pewne siebie i ma lepszy kontakt z rówieśnikami. Każde dziecko może sprawnie czytać. Z najnowszych badań wynika, że dzieci mogą uczyć się czytać niemalże od kołyski. Dlatego warto poznać kilka zasad, dzięki którym każdy rodzic będzie mógł skuteczniej wspierać swoje dziecko w nauce czytania.

Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uniweretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa. Nwajżanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosaloe mgoa byc w niaedzile i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztac polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale clae sołwa od razu.

Jeżeli czytanie polega na rozumieniu znaczenia całych wyrazów, to dziecko powinno jak najwięcej pracować z całymi wyrazami i ich znaczeniami. Nauka poprzez literowanie niepotrzebnie komplikuje i utrudnia dzieciom czytanie. Wiele dzieci, mimo że dobrze literuje, nie rozumie wyrazów, zniechęca się do czytania i nigdy nie osiąga biegłości w tej sztuce. Dlatego jeśli chcesz pomóc dziecku, czytaj mu jak najwięcej i pokazuj palcem lub wskaźnikiem, co czytasz. Dzięki tej swoistej "kąpieli w wyrazach" dziecko będzie mimowolnie uczyć się czytać dokładnie tak, jak mimowolnie nauczyło się rozumieć język polski. Im młodsze dziecko, tym lepiej. Zadbaj o to, żeby książeczki, które czytasz miały dużą czcionkę. Bądź cierpliwy!. Nawet jeżeli dziecko nie będzie samodzielnie czytać przed pójściem do szkoły to i tak będzie znacznie lepiej radzić sobie z czytaniem. Wybieraj książki ciekawe, takie, które będą interesowały również Ciebie. Niech dziecko odkrywa bogactwo i złożoność świata. Wiedz, że każde dziecko w chwili urodzenia ma znacznie większą potencjalną inteligencję, niż Leonardo da Vinci kiedykolwiek wykorzystał. Natura zbudowała mózg w taki sposób, że przez pierwsze sześć lat życia człowieka potrafi on przyswajać informacje z niezwykłą szybkością i bez najmniejszego wysiłku. Dlatego odpręż się i zaufaj swojemu dziecku.

Nasz umysł przypomina instrument muzyczny. Każdy instrument muzyczny gra inaczej. Każdy wydaje z siebie muzykę, ale inaczej wydobywa się muzykę ze skrzypiec, a inaczej z puzonu. Jeżeli Twoje dziecko chodzi do szkoły i ma problemy z czytaniem, to pamiętaj, że nie jest to jego wina. Jeżeli dziecko nie jest w stanie nauczyć się czytania szkolnymi metodami, to znaczy, że to te metody są złe, a nie Twoje dziecko. Nie każ dziecku literować i głośno czytać. To Ty czytaj dziecku zadane czytanki przynajmniej kilkakrotnie. Pokazuj, co czytasz. Potem poproś, żeby dziecko przeczytało tekst kilkakrotnie po cichu. Dopiero po takim przygotowaniu dziecko może zacząć czytać głośno. Niech dziecko literuje wyrazy, które już potrafi czytać. Dzięki temu dziecko nabierze więcej pewności siebie, odpręży się i zacznie sobie ufać. Być może pomyślisz, że Twoje dziecko wykuje tekst na pamięć. To nic. Wiesz przecież, że litery są nieważne (jeśli nie, to jeszcze raz uważnie przeczytaj wytłuszczony fragment tekstu z poprzedniej strony). Taki sposób nauki przyniesie dużo więcej radości i satysfakcji Tobie i Twojemu dziecku. A przede wszystkim szybko zobaczysz efekty swojej pracy.

Źródło: Biuletyn Akademii Nauki - www.akademianauki.pl
Ostatnio dodane artykuły

Obowiązkowe szczepionki upośledzające dzieci
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Z dzieckiem w bezpieczną podróż
Wygrana wojna o dziecięce serduszka
Jak uodparniać i hartować dziecko?
Właściwa dieta a umysł dziecka
Alternatywne sposoby żywienia dzieci na przykładzie diety wegetariańskiej
Wiejskie mleko może chronić dzieci przed astmą i katarem siennym
Karmiąc dzieci matki zmniejszają ryzyko wystąpienia u siebie ataku serca
Pokaż jak mnie kochasz, a ja Ci zaufam
Najczęściej czytane artykuły

Uwodzicielska Barbie
Zmiany rozwojowe niemowlaka
Zabawy fundamentalne - znakomity program edukacyjny dla dzieci w wieku 0-6 lat
Pomigaj mi, mamo! Język migowy u niemowląt fenomenalnie działa na rozwój mowy i rozwój intelektualny
Skutki picia w ciąży bywają dramatyczne…
Inteligencja emocjonalna – jak to działa i co to takiego?
Skarbonki w krótkich majteczkach
Odkrycie metody Wygotskiego
Telefon komórkowy groźny dla dziecka
Dlaczego muzyka jest ważna w okresie prenatalnym oraz niemowlęcym?
Copyright © 2006-2009. All rights reserverd! Get Firefox